Pierwszoligowy raport: piątek i sobota

dodał: Kamil Krusiński  |  źródło: LigaPolska.pl  |  02.05.2015 16:15
Walka o awans do T-Mobile Ekstraklasy trwa w najlepsze i żaden z pretendentów nie ma zamiaru dać za wygraną. Wczoraj komplety punktów zgarnęły Wisła Płock i Zagłębie Lubin, a dzisiaj dystans skróciła Termalica.

28. kolejkę I ligi zainaugurowało spotkanie w Bytowie, gdzie spotkały się dwa zespoły walczące o utrzymanie. Tyszanie objęli prowadzenie w 31. minucie, kiedy to po podaniu Mączyńskiego futbolówkę do siatki skierował Szczęsny. Po zmianie stron zaatakowali gospodarze - po kilku dogodnych sytuacjach, w końcu w 72. minucie dopięli swego, po tym jak w podbramkowym zamieszaniu odnalazł się Surdykowski. GKS wciąż traci pięć oczek do względnie bezpiecznego, 15. miejsca.

Szanse Widzewa Łódź na uniknięcie degradacji maleją z tygodnia na tydzień - wczoraj widzewiacy ulegli bowiem walczącej o awans Wiśle Płock. Po bezbramkowej pierwszej połowie, Nafciarze objęli prowadzenie w 57. minucie, po tym jak z ostrego kąta Krakowiaka pokonał Góralski. Nadzieje w serca łodzian w 79. minucie wlał Wrzesiński, który po centrze z lewej flanki z kilku metrów skierował piłkę głową do siatki. Ostatnie słowo należało jednak do gospodarzy - szybką kontrę strzałem z ostrego kąta wykończył Jabłoński. Wisła stawia więc kolejny krok w kierunku Ekstraklasy, natomiast widzewiacy ze stratą dziesięciu punktów do bezpiecznej strefy, będą potrzebowali sporo szczęścia by utrzymać się w I lidze.

GKS Katowice zrehabilitował się za ubiegłotygodniową kompromitację w starciu z Zagłębiem (0:5) i zgarnął komplet punktów w spotkaniu z Chrobrym. Po pełnej ciekawych sytuacji, aczkolwiek bezbramkowej pierwszej połowie, katowiczanie objęli prowadzenie w 51. minucie - z dobrego dośrodkowania Pietrzaka skorzystał Czerwiński, który z kilku metrów pokonał Janickiego. Pozostałe bramki padały w końcówce - najpierw w 89. minucie bezpośrednio z rzutu wolnego na 2:0 podwyższył Pietrzak, a minutę później wynik meczu na 1:2 ustalił Piotrowski, wykorzystując niepewną interwencję Dobrolińskiego. Głogowianie wciąż okupują pozycję barażową.

Trzecią wygraną i czwarty mecz z rzędu z czystym kontem zanotowało Zagłębie Lubin, które ogrywając Dolcan Ząbki poczyniło kolejny krok w stronę powrotu do Ekstraklasy. Miedziowi objęli prowadzenie po indywidualnej akcji Krzysztofa Piątka na pięć minut przed końcem pierwszej połowy, a trzy punkty już w 90. minucie przypieczętował Papadopulos.

Passę pięciu kolejnych spotkań bez zwycięstwa przerwał dzisiaj Stomil Olsztyn, który w Ostródzie pokonał Olimpię Grudziądz. Olimpijczycy objęli prowadzenie tuż przed przerwą, kiedy to strzałem po ziemi Mieczkowskiego pokonał Cieśliński. W drugiej połowie losy spotkania odwrócił jednak Ukrainiec Wołodymyr Kowal - najpierw cztery minuty po zmianie stron doprowadził do wyrównania, a w końcówce silnym strzałem z pola karnego zapewnił Stomilowi komplet punktów.

Na wygrane Wisły Płock i Zagłębia Lubin odpowiednio zareagowała Termalica, która pokonała dziś w wyjazdowym pojedynku Flotę Świnoujście. Słoniki objęły prowadzenie tuż przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę - po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry z kilku metrów futbolówkę do siatki skierował Paluchowski. W drugiej połowie drugiego gola dołożył jeszcze Plizga, który wymusił błąd Opałacza i w sytuacji sam na sam pokonał Sapelę. Niecieczanie tracą więc wciąż tylko jedno oczko do zajmującej drugą pozycję Wisły Płock.

Bytovia Bytów - GKS Tychy 1:1 (0:1)
0:1 Szczęsny 31'
1:1 Surdykowski 72'

Wisła Płock - Widzew Łódź 2:1 (0:0)
1:0 Góralski 57'
1:1 Wrzesiński 79'
2:1 Jabłoński 87'

Chrobry Głogów - GKS Katowice 1:2 (0:0)