Pierwszoligowy raport: sobota

dodał: Kamil Krusiński  |  źródło: LigaPolska.pl  |  09.05.2015 19:55
Zagłębie Lubin i Wisła Płock postawiły kolejne kroki w kierunku T-Mobile Ekstraklasy, pokonując odpowiednio Sandecję Nowy Sącz 1:0 i Miedź Legnica 2:0. Po dzisiejszych spotkaniach z I ligą praktycznie żegnają się już Pogoń Siedlce i Widzew Łódź.

Bardzo cenne zwycięstwo w kontekście walki o utrzymanie odniósł dzisiaj tyski GKS, który w meczu dwóch drużyn znajdujących się w strefie spadkowej rozbił Pogoń Siedlce. Tyszanie strzelanie rozpoczęli w 35. minucie, kiedy to po asyście Szczęsnego piłkę do siatki skierował Bąk. Dziesięć minut po zmianie stron drugą bramkę po stałym fragmencie gry dołożył Kowalczyk. Kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry nadzieję w serca kibiców beniaminka wlał jeszcze Calderon, który wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na Demianiuku. Gospodarze w doliczonym czasie dołożyli jednak jeszcze dwa gole autorstwa Nieśmiałowskiego i Mączyńskiego, pieczętując zdobycie trzech punktów. Pogoń praktycznie już w II lidze - siedlczanie tracą do bezpiecznego miejsca aż 12 punktów.

O godzinie 16:00 rozpoczęło się także spotkanie w Ząbkach, gdzie dosyć niespodzewanie Dolcan uległ Chrobremu Głogów. Goście prowadzenie objęli w 23. minucie - fatalnie wybita przez bramkarza Dolcanu piłka trafiła pod nogi Hirśkyja, który popisał się skutecznym lobem. Prawdziwie dantejskie sceny miały miejsce pięć minut po zmianie stron - najpierw z boiska za faul w polu karnym wyleciał Ziemniak (Chrobry), później rzutu karnego nie wykorzystał Piesio, który swą frustrację wyładował odpychając rywala. Arbiter postanowił w tej sytuacji również sięgnąć po czerwony kartonik i wyrównać stan zespołów. W 72. minucie prowadzenie głogowian podwyższył Hudyma, który wykorzystał sytuację sam na sam z Leszczyński. Gospodarze kończyli mecz w dziewiątkę, po tym jak w 90. minucie za faul ratunkowy boisko opuścić musiał Świerblewski.

Nie odbyło się spotkanie w Świnoujściu, gdzie Flota miała zmierzyć się ze Stomilem. Mecz po wniosku ze strony Komendy Policji w Świnoujściu został zaklasyfikowany jako spotkanie podwyższonego ryzyka - niestety okrojony budżet Floty nie był w stanie zagwarantować warunków do odbycia się takiej imprezy, dlatego gospodarze zdecydowali się zrezygnować z organizacji spotkania.

Powoli z I ligą żegnają się piłkarze Widzewa Łódź, którzy po obfitej w bramki pierwszej połowie zremisowali dziś z Wigrami. W 16. minucie pierwszego gola zdobyli goście - po akcji Bartkowskiego, z kilku metrów piłkę do siatki skierował Adamek. Radość Wigier nie trwała jednak długo, bowiem po sześciu minutach po centrze Wrzesińskiego, celną główką popisał się Osmanaj. Kwadrans później w sytuacji sam na sam z Krakowiakiem swoją drugą bramkę zaliczył Adamek, ale po zaledwie trzech minutach łodzianie doprowadzili do wyrównania po bramce Batrovicia. Podopieczni trenera Stawowego w ostatnich pięciu kolejkach musieliby odrobić 12 punktów straty, co możliwe jest chyba tylko z matematycznego punktu widzenia.

Piąty kolejny mecz bez porażki zaliczyli dzisiaj piłkarze Bytovii Bytów, którzy pokonali w Gdyni Arkę, dla której było to czwarte kolejne spotkanie bez kompletu punktów. Najważniejszą akcję tego niezbyt ciekawego meczu rozegrali w 77. minucie goście, którą celnym uderzeniem zakończył Robert Mandrysz. Bytowianie dzięki dzisiejszej wygranej wskoczyli na 13. miejsce.

Kolejne ważne w kontekście walki o awans trzy punkty zdobyła dziś Wisła Płock. Nafciarze sprawę w meczu w Legnicy załatwili w pierwszych dziesięciu minutach - najpierw w czwartej minucie rzut karny po faulu Lafrance'a na Darmochwale wykorzystał Janus, a po kolejnych czterech minutach piłkę do siatki po centrze z rzutu rożnego skierował Lebedyński. Dla płocczan był to dziewiąty kolejny mecz bez przegranej, natomiast Miedź poniosła trzecią porażkę w czterech ostatnich spotkaniach.

Coraz bliżej mistrzostwa I ligi, a co najważniejsze awansu do T-Mobile Ekstraklasy są piłkarze Zagłębia Lubin. Miedziowi wywieźli dziś trzy punkty z Nowego Sącza - decydującego gola zdobył w 28. minucie Adrian Błąd, który mierzonym strzałem ulokował futbolówkę tuż przy słupku bramki Kozioła. Sandecja z 32 punktami na koncie znajduje się tuż nad strefą barażowo-spadkową.

GKS Tychy - Pogoń Siedlce 4:1 (1:0)