Pierwszoligowy raport: środa

dodał: Kamil Krusiński  |  źródło: LigaPolska.pl  |  21.05.2015 00:41
Zagłębie Lubin i Termalica Bruk-Bet Nieciecza kontynuują marsz w kierunku Ekstraklasy. Dzisiaj pokonując odpowiednio Arkę Gdynia i Wigry Suwałki, obie ekipy zbliżyły się do występów na najwyższym szczeblu rozgrywek w przyszłym sezonie. Ważne trzy punkty zgarnęła również Pogoń Siedlce, która ogrywając dziś Widzew sprawiła, że szanse łodzian na utrzymanie są już tylko i wyłącznie matematyczne.

31. kolejkę zainaugurowano w Jaworznie, gdzie w meczu dwóch zespołów uwikłanych w walkę o utrzymanie GKS Tychy zremisował z Chrobrym Głogów 1:1. Prowadzenie w 21. minucie objęli głogowianie, po tym jak płaskim strzałem z 18 metrów Przyrowskiego pokonał Gąsior. Radość gości trwała dokładnie kwadrans, albowiem w 36. minucie po dośrodkowaniu Szczęsnego celną główką do wyrównania doprowadził Mączyński. Do pewnego utrzymania głogowianom wystarczy zdobyć jeden punkt w trzech ostatnich meczach.

Prawdziwy strzelecki festiwal urządzili sobie dziś piłkarze w Chojnicach, gdzie Chojniczanka ograła Stomil. Gospodarze otworzyli wynik w trzeciej minucie po strzale z dystansu Gancarczyka, ale po niespełna pół godzinie gry na prowadzeniu był już Stomil - najpierw do wyrównania doprowadził Trzeciakiewicz, a dziewięć minut później po strzale zza pola karnego gola zdobył Skoba. Nie był to jednak koniec emocji w pierwszej połowie, która zakończyła się... wygraną Chojniczanki! W 34. minucie uderzeniem głową z 10 metrów wyrównał Chyła, a pięć minut później ponownie na prowadzenie Chojniczankę skutecznym lobem wyprowadził Gancarczyk. Po zmianie stron każda z drużyn dołożyła jeszcze po jednej bramce - najpierw w 57. minucie na 4:2 podwyższył Chyła, a wynik meczu w 90. minucie ustalił Trzeciakiewicz po asyście Żwira.

Wygrywać nie przestaje Termalica Bruk-Bet Nieciecza, która pokonując dziś Wigry Suwałki zaliczyła szóste kolejne zwycięstwo. Niecieczanie rozpoczęli mecz ze świadomością, że ich najwięksi rywale w walce o awans - Wisła Płock - dopisze sobie trzy punkty bez wybiegania na boisko (walkower z Flotą). Słoniki wytrzymały jednak presję i po dwóch rzutach karnych pokonały drużynę z północnego-wschodu. Pierwszego z nich wykorzystał Jakub Biskup, a drugiego na gola zamienił Dawid Plizga. Niecieczanie na trzy kolejki przed końcem mają dwa punkty przewagi nad trzecimi Nafciarzami.

Z walki o utrzymanie nie rezygnuje Pogoń Siedlce, która ogrywając dzisiaj w Byczynie Widzew praktycznie zdegradowała swoich rywali do drugiej ligi. Beniaminek objął prowadzenie w 32. minucie, kiedy to po szybkim wykonaniu rzutu wolnego, w którym nie połapali się zagubieni obrońcy Widzewa, bramkę zdobył Djousse. Gwóźdź do łódzkiej trumny wbił za to w 70. minucie Paczkowski, ustalając wynik spotkania. Siedlczanie na trzy kolejki przed końcem tracą cztery punkty do względnie bezpiecznego 15. miejsca zajmowanego przez GKS Tychy.

W meczu dwóch drużyn ze środka stawki pasmo trzech kolejnych porażek przerwał Dolcan Ząbki, który na własnym stadionie pokonał GKS Katowice. Gospodarze prowadzenie objęli w 29. minucie, po tym jak z dośrodkowania Kądziora skorzystał Świerblewski. Wynik meczu na 18 minut przed końcem ustalił Rafał Grzelak.

Serię sześciu kolejnych potyczek bez porażki Bytovii Bytów przerwała w środowy wieczór legnicka Miedź. Na Stadionie im. Orła Białego w Legnicy długo utrzymywał się bezbramkowy rezultat, aż w końcu w 78. minucie decydujące trafienie zaliczył Kakoko. Niemiec kongijskiego pochodzenia popisał się fantastycznym strzałem z 20 metrów ściągając pajęczynę z okna bramki Laskowskiego. Goście kończyli mecz w "10", po tym jak za uderzenie w głowę przeciwnika wyleciał Socha.

Bardzo bliska wygranej i niemal zapewnienia sobie utrzymania w I lidze była dziś Sandecja Nowy Sącz, która do 90. minuty środowego starcia prowadziła 1:0 z Olimpią Grudziądz. Gospodarze prowadzenie objęli w 12. minucie, kiedy to po faulu na Bębenku rzut karny na bramkę zamienił Urban. Grudziądzanie długo szukali bramki wyrównującej, aż w końcu w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry najsprytniejszy w podbramkowym zamieszaniu okazał się Rogalski. Sandecja na trzy kolejki przed końcem kampanii ma pięć punktów przewagi nad zajmującym pozycję barażową GKS-em Tychy.

W ostatnim środowym pojedynku na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy, kolejny krok w kierunku powrotu na ekstraklasowe salony wykonało Zagłębie Lubin, które skromnie pokonało w Gdyni Arkę. Szóste kolejne zwycięstwo bez straty gola zapewnił dziś Miedziowym Guldan, skutecznie egzekwując jedenastkę podyktowaną za faul na Dąbrowskim. Lubinianie na trzy kolejki przed końcem mają cztery punkty przewagi nad wiceliderem z Niecieczy i sześć oczek więcej niż trzecia Wisła Płock.

GKS Tychy - Chrobry Głogów 1:1 (1:1)
0:1 Gąsior 21'
1:1 Mączyński 36'

Chojniczanka Chojnice - Stomil Olsztyn 4:3 (3:2)
1:0 Gancarczyk 3'
1:1 Trzeciakiewicz 20'