MŚ kobiet: Kontrowersyjne zwycięstwo Francji. Koniec zmagań w grupach A i B

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019
Na zdjęciu: Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019

Francja, Norwegia, Niemcy, Hiszpania i Chiny to komplet drużyn z grup A i B kobiecego mundialu, które są pewne awansu do 1/8 finału. Nerwowo na wyniki w pozostałych grupach spoglądać będą Nigeryjki, które zajęły trzecią lokatę. W poniedziałek zwycięstwa odniosły reprezentacje Niemiec, Francji i Norwegii, a rywalizacja pomiędzy Chinami i Hiszpanią zakończyła się remisem.

Pomimo sporej przewagi w statystykach (m.in. 24:1 w strzałach, 9:0 w strzałach celnych), Hiszpania zremisowała w Le Havre z Chinami – wynik ten satysfakcjonował jednak obie reprezentacje, albowiem zarówno Hiszpanki, jak i Chinki zameldowały się w 1/8 finału. Najbliższe szczęścia były w tym spotkaniu Hermoso i Guijarro Gutierrez, ale kapitalnie w bramce azjatyckiej drużyny spisywała się Shimeng.

Z kompletem zwycięstw rywalizację w grupie zakończyły Niemki, które rozgromiły w Montpellier RPA. Niemki sprawę załatwiły już w pierwszej połowie – w 14. minucie, po centrze z rzutu rożnego trafiła Leupolz, kwadrans później błąd bramkarki wykorzystała Dabritz, a cztery minuty przed przerwą, celny strzał głową oddała Popp. W drugiej połowie, gola dołożyła jeszcze Magull, która z metra dobiła uderzenie Hegering, sparowane przez Dlamini na słupek.

Spore problemy z pokonaniem Nigerii miały w poniedziałkowy wieczór gospodynie, które dopiero po kontrowersyjnym trafieniu Renard w 79. minucie gry, zagwarantowały sobie trzecie zwycięstwo. Dwukrotnie do akcji wkroczył VAR – najpierw po wideoweryfikacji, sędzia Borjas podyktowała karny dla Francji, wyrzucając przy okazji z boiska Ebere. Jedenastki nie wykorzystała jednak Renard, która trafiła w słupek, ale… ponownie skórę gospodyń uratował VAR. Arbiter zarządziła powtórkę karnego, albowiem bramkarka wyskoczyła przed linię bramkową – za drugim razem Renard już się nie pomyliła.

W drugim spotkaniu trzeciej kolejki grupy A, awans do fazy pucharowej przypieczętowały Norweżki, które pokonały w Reims Koreę Południową. W czwartej minucie gry, po faulu na Thorisdottir, rzut karny wykorzystała Hansen, a pięć minut po przerwie, na 2:0, również po strzale z 11 metrów, podwyższyła Herlovsen. W końcówce, wynik ustaliły Koreanki – strzałem z sześciu metrów, Yeo Min-Ji zdobyła jedyną bramkę dla Koreanek na tym mundialu.

Chiny – Hiszpania 0:0

Republika Południowej Afryki – Niemcy 0:4 (0:3)

0:1 Leupolz 14′
0:2 Dabritz 29′