REKLAMA
REKLAMA

Piłka w czasie zarazy. Czy ligi w Europie zostaną wznowione?

dodał: Łukasz Pawlik  |  źródło: Goal.pl  |  02.05.2020 08:00
Piłka w czasie zarazy. Czy ligi w Europie zostaną wznowione?

adidas Uniforia - oficjalna piłka Euro 2020  |  fot. adidas

Nowy profil goal.pl na Facebooku!
Po decyzji premiera Francji o anulowaniu lig zawodowych w tym kraju oczy wszystkich kibiców piłkarskich zostały zwrócone na inne kraje, gdzie toczą się boje, mające na celu przywrócenie rywalizacji na zielonej murawie. Oprócz Ligue 1 i Eredivisie po walce z zarazą na tarczy skończyła też Belgia. Niewykluczone, że te ustalenia będą miały wpływ na inne ligi.

Rozgrywki ligowe zostaną wznowione na Starym Kontynencie?


Francuski premier Edouard Phillippe ogłosił w poniedziałek, że rozgrywki Ligue 1 i Ligue 2 nie będą mogły zostać dokończone do września, co jest równoznaczne z zamknięciem sezonu w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych we Francji. O ile krajowe rozgrywki zostały zamknięte, to wciąż nie wiadomo, jaki wpływ decyzja francuskich polityków będzie miała na występy przedstawicieli francuskiej ekstraklasy w europejskich pucharach.

Przypomnijmy, że Paris Saint-Germain już wyeliminowało Borussię Dortmund z Ligi Mistrzów, a blisko awansu do 1/4 finału elitarnych rozgrywek jest Olympique Lyon, które zwyciężyło z Juventusem FC w pierwszym spotkaniu 1:0. Do rewanżu między piłkarzami Les Gones a zawodnikami mistrzów Włoch jeszcze nie doszło, na co wpływ ma pandemia koronawirusa.

Zaraza sparaliżowała sport praktycznie na całym świecie. Na dzisiaj nieznana jest też reakcja Europejskiej Unii Piłkarskiej na postanowienie władz Francji. Wiadomo natomiast, że UEFA poprosiła 55 państw członkowskich, aby do 25 maja podjęto decyzje, co dalej z poszczególnymi ligami.Po telekonferencji przedstawicieli Europejskiej Unii Piłkarskiej z reprezentantami poszczególnych federacji w konkretnych krajach zaczęto analizy, czy wznowienie lig jest możliwe. Pierwsza decyzja wyszła z inicjatywy Holendrów, którzy ogłosili zamknięcie sezonu. Jednocześnie w Eredivisie nie został wyłoniony mistrz, a także żadna drużyna nie żegna się z rozgrywkami. Aktualna tabela ma mieć natomiast wpływ, jakie zespoły zagrają w kolejnej edycji Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

We Francji, gdzie pierwszy przypadek koronawirusa zaobserwowano 21 stycznia, mecze rozgrywano do 10 marca, a ligi zawieszono od 13 marca. Pomimo wysiłków, aby kontynuować rozgrywki w czerwcu po decyzji UEFA, francuski premier Edouard Phillippe ogłosił 27 kwietnia, że nie zezwoli na rozgrywanie meczów w tej chwili, więc francuska ekstraklasa i jej zaplecze zostały zamknięte.

Każdy kraj ma swoje rozporządzenia


Po decyzji we Francji oczy wszystkich zostały zwrócone na inne ligi planujące restart. W angielskiej ekstraklasie decyzję o zawieszeniu podjęto 13 marca. Pierwszy przypadek koronawirusa w Anglii miał miejsce 31 stycznia, a mecze rozgrywano do 12 marca. Według doniesień mediów Premier League ma wrócić do gry 6 czerwca. Eksperci przekonują jednak, że taki plan będzie trudny do zrealizowania.

W Hiszpanii pierwsze zachorowania "patogenem celebrytą" zostało odnotowane 31 stycznia, z kolei rozgrywki ligowe w tym kraju zostały zawieszone 12 marca. Mecze piłkarskie były natomiast rozgrywane do 10 marca. Ostatnio hiszpański rząd ogłosił, że piłkarze będą mogli wrócić do treningów indywidualnych od 4 maja. Z kolei od 18 maja mają zostać wznowione zajęcia w zespołach. Spekuluje się, że rozgrywki La Liga mają zostać wznowione 29 maja lub 6 czerwca. Hiszpański minister zdrowia Salvador Illanie nie jest jednak przekonany do takiego scenariusza. - Śledzimy teraz postęp wirusa. Nikt nie powinien oczekiwać powrotu piłki nożnej przed latem - powiedział. Nie wiadomo, jakie decyzje po tym oświadczeniu podejmą decydenci ligi hiszpańskiej.Niemcy mają zacząć pierwsi


W Niemczech, gdzie pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem zaobserwowano 4 lutego, rozgrywki ligowe były kontynuowane do 11 marca, co ciekawe cały czas z kibicami. W związku z decyzją o zawieszeniu ligi z 13 marca, ogłoszono różne dekrety, mające na celu zapobiegnięcie rozprzestrzeniania COVID-19. Wdrożono też plan, aby Bundesliga zaczęła zmagania 9 maja. Chociaż na dzisiaj trudno powiedzieć, czy termin ten jest jeszcze realny.

Jednym z najbardziej dotkniętych przez zarazę krajów są Włochy. Po pierwszym przypadku zachorowania z 31 stycznia w kraju, gdzie mecze były rozgrywane do 4 marca, ligi zostały zawieszone 9 marca. Włoska Federacja Piłki Nożnej, która planuje powrót do rywalizacji w Serie A w czerwcu, nie podjęła jeszcze konkretnej decyzji, więc na dzisiaj nic nie jest postanowione.W związku z decyzją Francji niewykluczone z kolei, że podobne stanowiska będą miały federacje piłkarskie z krajów z Afryki. Afrykańska Federacja Piłki Nożnej już zwróciła się do federacji krajowych z prośbą o jak najszybsze decyzje dotyczące zakończenia lub wznowienia lig.
OTRZYMUJ NAJNOWSZE LIGOWE AKTUALNOŚCI


REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz:

Komentarze | 8 komentarzy

StaszekOczko | 30.04.2020 14:30

Zdrowie najważniejsze , a nie ma bardziej sprawiedliwego scenariusza jak anulować sezon i od wrzesnia zacząć nowy , A ten uznać za nieważny , nie można przyznawać mistrza za
niepełny sezon bo to tak jakby zapłacić np robotnikom cala pensje za zrobienie połowy domu lub 3/4 domu .

majkelballack | 30.04.2020 15:28

StaszekOczko widać u Ciebie ze zdrowiem psychicznym słabo.Trzymam kciuki za twój ciężki przypadek.

Co do sezonu uważam ,że powinien zostać dokończony ,ale bez udziału publiczności.Po prostu straty finansowe będą zbyt wielkie ,by pozwolić sobie na zakończenie sezonu.

StaszekOczko | 30.04.2020 18:13

majkelballack
co zle napisałem? ze zdrowie najważniejsze ? i to świadczy ze mnie wyzywasz ?

majkelballack | 30.04.2020 19:27

Jak dla Ciebie sprawiedliwe jest by wiele klubów zbankrutowało to fajna mi sprawiedliwość.
Poza tym to jest jedna choroba co szybciej się rozprzestrzenia od koronawirusa mianowicie głupota ,więc uważaj żeby nie zarazić nią innych ,bo ciebie już dopadła.

StaszekOczko | 30.04.2020 20:30

@up Bez odbioru , nie będę rozmawiał z Trollem :)

StaszekOczko | 30.04.2020 20:32

urwało mi

Jeśli dla Ciebie pieniądze sa ważniejsze niż zdrowie to wybacz ale chyba kto inny zaraza głupotą :)

dalmare | 01.05.2020 02:16

^  "| 30.04.2020 20:32 urwało mi..."-  Wiedziało co robi.
---
Tweet Marcin Długosz (w newsie ^):
"...@DlugoszMarcin
Oficjalnie: od poniedziałku, 4 maja, piłkarze Serie A wracają do treningów..."-
-  Marcin Długosz jest świetnie poinformowany.
---
Dzisiaj:
Bundesliga zaczęła testy przesiewowe czekając na spodziewaną za tydzień decyzję rządu federalnego i krajów związkowych:
Protokół wznowienia, Bundesliga:
marca.com/futbol/bundesliga/2020/ 04/28/5ea745b5ca4741d4088b457c.html

LaLiga otrzymała dziś zgodę Min Zdrowia na sformułowany 16.kwiet 2020 protokół wznowienia i na testy zawodników.
as.com/futbol/2020/04/30/primera/ 1588253580_655026.html  

^ postępowanie w razie zarażenia, liczby osób uczestniczących

celestes | 02.05.2020 11:49

Przedstawiciele masonów straszących tym niby wirusem i paranoicy są nawet tutaj. Masakratransfery.goal.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy