REKLAMA
REKLAMA

Spotkanie na szczycie we Włoszech. "Protokół jest ważny"

dodał: Marcin Mondorowicz  |  źródło: Football Italia  |  06.10.2020 10:45
Spotkanie na szczycie we Włoszech. "Protokół jest ważny"

Piłkarze Juventusu FC  |  fot. Grzegorz Wadja

Nowy profil goal.pl na Facebooku!
W poniedziałek doszło do spotkania prezydenta Włoskiej Federacji Piłkarskiej (FIGC) Gabriele Graviny oraz Włoskiego Ministra Sportu Vincenzo Spadafory. Spotkanie było oczywiście związane z niedzielnym meczem Juventusu z Napoli, który ostatecznie nie doszedł do skutku.

Drużyna z Neapolu nie przyjechała do Turynu po otrzymaniu zalecenia ze strony lokalnych służb sanitarnych dotyczącej skierowania na kwarantannę całej drużyny, po tym jak dwóch zawodników i jeden z członków sztabu szkoleniowego otrzymało w ubiegłym tygodniu pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie. Przedstawiciele Lega Serie A utrzymywali natomiast, że Napoli, zgodnie z przyjętym protokołem, powinno stawić się na Allianz Stadium.

Protokół obowiązuje


Po zakończeniu spotkania Gabriele Gravina podkreślił, że przyjęty kilka miesięcy temu protokół jest jasny i cały czas obowiązuje. - Protokół jest jasny i działa dobrze. Nie rozumiem, dlaczego miałby nie działać również w przyszłości. Musimy żyć z tą pandemią i zachowywać się odpowiedzialnie, aby zakończyć ten sezon w najlepszy możliwy sposób - powiedział Gravina, cytowany przez Football Italia.

- Ktokolwiek mówi, że jesteśmy nieodpowiedzialni, albo nie dbamy o zdrowie publiczne, mówi bzdury. Uważamy, że protokół jest sprawiedliwy, a jeśli ktoś popełnił błędy, to będzie musiał za to zapłacić - dodał prezydent włoskiej federacji.

"Nie ma ryzyka zawieszenia sezonu"


W podobnym tonie wypowiadał się Vincenzo Spadafora, który na chwilę obecną nie widzi potrzeby dokonywania jakichkolwiek zmian w przyjętym protokole.

- Jesteśmy świadomi, że będziemy musieli dostosować nasze przyszłe decyzje do tego, co się wydarzy w nadchodzących miesiącach. Zdrowie publiczne jest naszym priorytetem i jesteśmy gotowi zrobić to, co do nas należy, jeśli ten scenariusz się zmieni. Na dzień dzisiejszych, protokół obowiązuje. Lokalne władze zdrowotne mogą interweniować w konkretnych i umotywowanych przypadkach - powiedział Spadafora.

Zapytany o to, czy istnieje ryzyku anulowania lub zawieszenia rozgrywek Serie A odpowiedział: - Nie, nie ma takiego ryzyka.
OTRZYMUJ NAJNOWSZE LIGOWE AKTUALNOŚCI


REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz:

Komentarze | 18 komentarzy

andi | 06.10.2020 11:45

Jeszcze jeden taki numer i wyrzucić porno capa z ligi.

wojojuve | 06.10.2020 12:04

Powinni zbadac sprawe i jesli rzeczywiscie bylo to dzialanie niezgodne z protokolem to powinni nalozyc dodatkowa kare, gdyz wynik meczowy to jedno, ale ADL dodatkowo wyrzadzil straty finansowe. Kara powinna byc rownowartoscia kosztow zakupu biletow oraz odszkodowania dla telewizji.

Fan_SerieA | 06.10.2020 12:34

wojojuve
Z tymi biletami to ADL pewnie na dobre whisky więcej wydaje bo ile może kosztować ta garstka biletów co na stadion wpuszczają.

pochmurny | 06.10.2020 13:41

W skrócie, Napoli wysłało 'prośbę' o przełożenie meczu, razem z dołączonym stanowiskiem lokalnego ASL. Władze Ligi po zapoznaniu się z wnioskiem nakazały Napoli stawić się na mecz i klub miał obowiązek do tego się zastosować! Władze ligi podjęły decyzje i wzięły na siebie odpowiedzialność w razie ewentualnych niejasności. Klub nie jest od rozsądzania ewentualnych sporów na linii: Liga - ASL.
Jeśli teraz każdy klub będzie podważał decyzje władz ligi to będziemy mieli totalny chaos.

koster | 06.10.2020 14:04

Fan_SerieA - to może niech mu telewizje co wykupiły prawa też podliczą jakiś rachunek? Tam już drobniaki za whisky nie pokryją

wojojuve | 06.10.2020 14:48

Może się wydawać, iż to mała kwota, ale jak się przeliczy to już robi wrażenie. Z tego, co wiem to na stadionie moze być 1000 kibiców. Bilety na Juventus są rzędu normalnie 200-300zl. To był mecz z Napoli i to z tak ograniczoną pulą miejsc, więc myślę, że cena mogła oscylowac w 1000zl. Proste mnozenie daje kwotę milion zl, czyli niecałe 200tys euro. Oczywiście, że dla topowego klubu to nie są duże sumy, ale to idealna nauczka, aby nie cwaniakowac. Jesli dodamy do tego tv to może przekroczyć 0.5mln euro, a może nawet i milion.

AdrianoJuve | 06.10.2020 16:13

Władze innych ekip są już cięte na De Laurentisa. Najpierw sam będąc chorym zjawił się na spotkaniu władz ligowych. Teraz zakombinował i nie chciał meczu, gdy Genoa, Torino czy Milan w podobnych sytuacjach grały swoje mecze. Nie ma wątpliwości, że protokół został w tej sytuacji złamany. Tutaj powinno być pytanie jaką karę powinno dostać Napoli a nie czy ją w ogóle powinno dostawać.

xxBANGxx | 06.10.2020 16:41

De Laurentis przesadził to bardzo. Mam nadzieję, że liga mu nie odpuści. Wprawdzie nie cieszy mnie walkower, bo wolałbym jednak obejrzeć ten mecz i zdobyć te punkty na boisku, ale tutaj nie ma innego wyjścia. Walkower, kara finansowa i dziękujemy. Niech ten człowiek już zniknie z futbolu.

Meryl72 | 06.10.2020 17:16

Sponsorzy wniebowzięci, bo przecież na taką promocję wydają pieniądze.

Lukaku9 | 06.10.2020 18:21

FanSerieA tu chodzi o koszty związane z przygotowaniem do meczu a nie są to małe sumy.

Lukaku9 | 06.10.2020 18:22

Wojo a opłacenie sendziow i przygotowanie stadionu, tam by się nazbierała poważna kwota

wojojuve | 06.10.2020 18:46

Oczywiście, że tak, pewnie znaleźlibyśmy znacznie więcej. Bez wątpienia ADL spowodował duże straty finansowe i powinien ponieść konsekwencje. Na razie jest takim włoskim Sasinem.

dalmare | 06.10.2020 19:07

Dla pełniejszego obrazu stanowiska min. Sportu Spadafory warto zapoznać się z wywiadem udzielonym przezeń wczoraj dla Corriere della Sera:

"- Czy należało przełożyć mecz?
- "Byłoby lepiej znależć wspólne rozwiązanie, to nie był ładny spektakl."
- Pytanie o klauzulę w Protokole pozwalającą na veto organów sanitarnych (w związku z wypowiedziami prez. Genoi Preziosiego że nie zgłosił zakażeń w drużynie organowi ASL mimo że wymaga tego protokół):
- "Klauzula jest w protokole od początku. To co się wydarzyło z Genoa stworzyło precedens który zmusza wszystkich do większej odpowiedzialności. Jak dotąd protokół był traktowany trochę lekko (...) teraz konieczne jest zaostrzenie (...) Kontekst się zmienił i wszyscy musimy to zauważyć."

- Powiedział Pan że sport decyduje sam. Czy dotyczy to rownież sytuacji zagrożenia zdrowia?
- "Jest taka strona bezpieczeństwa (...) w kt ostatnie słowo należy do lokalnych wladz zdrowotnych. Dotyczy to np szkół, gdzie decydują czy wyodrębnić ucznia, klasę czy całą placówkę (...) Jest to punkt stały który nie podlega dyskusji, zwłaszcza gdy krzywe budzą niepokój. (...)
Z drugiej strony co do decyzji sportowych, kar, klasyfikacji, wyników, Lega i Figc są całkowiicie niezależne..."
- Juventus kwestionuje interwencję ASL ponieważ działa w odstępstwie od protokołu, ?
- "Protokół przewiduje nadzór i odpowiedzialność ASL.
Co więcej, przypominam że powiadomienie ASL jest obowiązkiem prawnym, jestem zaniepokojony wypowiedziami tych którzy twierdzą że nie zrobili tego natychmiast *) ..."
( Wywiad tutaj:
corriere.it/sport/20_ottobre_06/s padafora-troppi-errori-juve-napoli- no-blocco-campionato-fce430bc-0751- 11eb-a92a-d6e5260ddebb.shtml  )

*)  Chodzi o wypowiedzi prez. Genoa Enrico Preziosi.
Na pytanie czy zawodnicy byli osłabieni: "Z perspektywy czasu zrozumiano dlaczego byli osłabieni, ale wymazy były negatywne. Dopiero po kilku dniach pojawiły się objawy"
( tuttojuve.com/altre-notizie/genoa-p reziosi-asl-sollecitata-dal-napoli- tutti-lo-hanno-capito-io-non-l-ho-c ontattata-dopo-due-positivi-si-dove va-giocare-531252  )
---
Napoli został zatrzymany drugim pismem ASL -obawiającego się prawdopodobnie sytuacji jak z Genoa- w sobotę gdy mieli udać się na lotnisko, po tym jak w piątek i w sobotę zgłosili 3 pozytywy.
Imo, można się spodziewać że FIGC zgodnie z kompetencją nałoży sankcję, zarazem można się spodziewać że poza jurysdykcją FIGC brak wyjazdu zostanie obroniony.

pochmurny | 06.10.2020 19:38

06.10.2020 19:07
"można się spodziewać że FIGC zgodnie z kompetencją nałoży sankcję, zarazem można się spodziewać że poza jurysdykcją FIGC brak wyjazdu zostanie obroniony."

Czyli będzie tak jak przypuszczałem i przypuszczam. Napoli złamało procedury, ale liczy, że (cynicznie) zasłaniając się walką z wirusem ostatecznie uniknie kary lub będzie ona stosunkowo lekka. Czytaj, włoska bezkarność plus :)

BOYSSAN | 06.10.2020 19:53

@pochmurny

W jaki sposób Napoli złamało protokół ?

pochmurny | 06.10.2020 20:42

Pisałem o tym w tym wątku 06.10.2020 13:41

dalmare | 07.10.2020 01:17

"pochmurny | 06.10.2020 19:38 ...czyli..."-
-  Cytowane moje zdanie było poprzedzone 'imo'.
Następnie, cytowane moje zdanie nie ma nic wspólnego z twoją interpretacją "Napoli złamało procedury, ale liczy, że (cynicznie) zasłaniając się walką z wirusem ostatecznie uniknie..."itd, toteż manipulacją jest łączenie ich spójnikiem "czyli".
Po prostu rozgraniczam ustawodawstwo sportowe od powszechnego.

pochmurny | 07.10.2020 02:32

07.10.2020 01:17, 06.10.2020 19:07
Skoro sama przyznajesz, że: "Imo, można się spodziewać że FIGC zgodnie z kompetencją nałoży sankcję" to chyba można wysnuć wniosek, że jakieś procedury zostały jednak złamane?transfery.goal.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy