Pierwszoligowy raport: sobota

dodał: Kamil Krusiński  |  źródło: LigaPolska.pl  |  31.05.2015 12:44
Termalica Bruk-Bet Nieciecza w T-Mobile Ekstraklasie! Popularne Słoniki awans zapewniły sobie zwycięstwem nad Pogonią Siedlce, której utrzymanie uzależnione będzie od występu GKS-u Tychy w ostatniej serii spotkań. Mistrzostwo I ligi zapewniło sobie Zagłębie Lubin, które pokonało Miedź.

Najważniejsze spotkanie 33. serii rozegrane zostało właśnie w Niecieczy, gdzie Termalica pokonując 2:0 beniaminka z Siedlce zapewniła sobie grę w przyszłym sezonie T-Mobile Ekstraklasy. Gospodarze prowadzenie objęli cztery minuty przed końcem pierwszej połowy, kiedy to po dośrodkowaniu Plizgi, z pięciu metrów celnie główkował Drozdowicz. Wspomniany duet powtórzył akcję w 67. minucie - kolejna centra Plizgi trafiła do Drozdowicza, który bez większych problemów pokonał Witana. Termalica wygrała ósme spotkanie z rzędu (!) i dzięki tej fantastycznej serii na koniec sezonu zagwarantowała sobie historyczny sukces, jakim z pewnością jest dla niecieczan awans do Ekstraklasy. Siedlczanie w ostatniej kolejce mają zapewnione trzy punkty (mecz z Flotą) i w przypadku straty punktów GKS-u Tychy w meczu z Dolcanem, uchronią się przed spadkiem do II ligi.

W coraz trudniejszej sytuacji znajduje się tyski GKS, który po porażce w Derbach Górnego Śląska musi zdobyć komplet punktów w przyszłym tygodniu, by zapewnić sobię udział w barażach o utrzymanie. Katem zespołu prowadzone przez Tomasza Hajtę okazał się Grzegorz Goncerz, który w drugiej połowie meczu ustrzelił hat-tricka praktycznie gwarantując sobie tym samym tytuł króla strzelców zaplecza Ekstraklasy. Katowiczanie otworzyli wynik osiem minut po przerwie po indywidualnej akcji Goncerza. Po kolejnych ośmiu minutach Goncerz dołożył drugiego gola, a hat-tricka skompletował w 80. minucie wykorzystując rzut karny po faulu Stasiaka.

Kolejne punkty straciła w sobotę Wisła Płock, która tym razem po bramce w ostatniej minucie straciła prowadzenie w meczu ze Stomilem Olsztyn. Po bezbramkowej pierwszej odsłonie, Nafciarzy na prowadzenie wyprowadził Janus, który w 60. minucie wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na Lebedyńskim. Radość płocczan trwała zaledwie cztery minuty, bowiem błyskawicznie do wyrównania doprowadził po kontrataku Trzeciakiewicz. Jeszcze kwadrans przed końcem ponowne prowadzenie gospodarzom dał Stefańczyk, ale w drugiej minucie doliczonego czasu gry celną główką popisał się Trzeciakiewicz, ratując tym samym punkt dla swojego zespołu.

Ósme kolejne zwycięstwo, dziewiąty mecz bez straty gola i 17 spotkanie bez porażki zanotowało Zagłębie Lubin, które pokonując Miedź zapewniło sobie mistrzostwo I ligi. Decydująca o losach rywalizacji akcja rozegrała się w 58. minucie, kiedy to po dośrodkowaniu Błąda głową piłkę do siatki skierował Dąbrowski. W ostatniej kolejce Miedziowi w starciu na szczycie tabeli zmierzą się z Termaliką.

Remisem zakończyło się spotkanie rozegrane w Byczynie, gdzie pewny spadku Widzew Łódź mierzył się z Chrobrym Głogów. Goście otworzyli wynik w 24. minucie, kiedy to po błędzie jednego z zawodników Widzewa na listę strzelców wpisał się Piotrowski. Sytuacja łódzkiego zespołu pogorszyła się jeszcze nieco ponad dziesięć minut po zmianie stron, kiedy to z boiska za drugą żółtą kartkę wyleciał Kwiek. Widzewiacy pomimo gry w osłabieniu zdołali jednak doprowadzić do remisu - w 73. minucie Batrović trafił do siatki po podaniu Jańca. Widzew kończył mecz w dziewiątkę, po tym jak za brutalny faul z boiska wyleciał dodatkowo Mroziński.

Kolejny popis nieskuteczności zaserwowali na pożegnanie Gdyni swoim kibicom piłkarze Arki. Żółto-niebiescy nie wpisali się bowiem na listę strzelców szósty raz w przeciągu ostatnich siedmiu spotkań. Strzelali za to rywale - olimpijczycy prowadzenie objęli w 57. minucie, kiedy to Popović skorzystał ze złego ustawienia bramkarza gospodarzy i strzałem z dystansu posłał futbolówkę do siatki. Trzy punkty i czwartą lokatę na koniec sezonu przypieczętował grudziądzanom Rok Elsner, który na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry ustalił wynik meczu na 0:2.

Piłkarze Sandecji Nowy Sącz stanęli na wysokości zadania i remisując z Dolcanem bez względu na wynik meczu w Tychach zapewnili sobie utrzymanie na pierwszoligowym szczeblu. Strzelanie w Nowym Sączu rozpoczęli jednak przyjezdni - w 11. minucie po faulu Kuźmy w polu karnym, jedenastkę na gola zamienił Tarnowski. Nowosądeczanie odpowiedzieli już po pięciu minutach, kiedy to po centrze Sobotki najsprytniejszy w podbramkowym zamieszaniu okazał się Szarek.

Serię trzech kolejnych spotkań bez porażki (nie licząc trzech punktów przyznanych za walkower Floty) przerwały w Chojnicach Wigry. Piłkarze z Suwalszczyzny już w pierwszym kwadransie meczu dwukrotnie trafili do siatki rywala - najpierw w piątej minucie po centrze Monety gola zdobył Adamek, a dziesięć minut później po szybkim kontrataku prowadzenie podwyższył Zapolnik. Gospodarze ruszyli do ataku po przerwie - w 47. minucie straty zmniejszył Grzelak, który dobił uderzenie Mikołajczaka. W 64. minucie to jednak Wigry znów znalazły drogę do bramki gospodarzy, gdy po fatalnym błędzie Podleśnego łatwe trafienie zanotował Biel. Chojniczanie w końcówce rzucili się do ataku - w 80. minucie z boiska za faul w polu karnym wyleciał bramkarz gości Zoch, po czym gola z rzutu karnego zdobył Mikołajczak, ale ostatecznie wygraną do końca dowieźli goście.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Pogoń Siedlce 2:0 (1:0)
1:0 Drozdowicz 41'
2:0 Drozdowicz 67'

GKS Tychy - GKS Katowice 0:3 (0:0)
0:1 Goncerz 53'
0:2 Goncerz 61'
0:3 Goncerz (kar.) 80'

Wisła Płock - Stomil Olsztyn 2:2 (0:0)