Pierwszoligowy raport: 8. kolejka

dodał: Kamil Krusiński  |  źródło: LigaPolska.pl  |  13.09.2015 23:26
Dziewięć spotkań i żadnego remisu - tak w skrócie wyglądała ósma kolejka na zapleczu Ekstraklasy. Nowym liderem I ligi został Dolcan Ząbki, który wykorzystał potknięcie Chrobrego Głogów (porażka 0:1 z Bytovią) i ogrywając Stomil 1:0 wskoczył na pierwszą pozycję. Na dobre rozkręciła się Wisła Płock, która po zwycięstwie nad Olimpią zajmuje drugie miejsce.

Ósmą serię zainaugurował ówczesny lider - Chrobry Głogów, który przed własną publicznością musiał uznać wyższość Bytovii Bytów. Choć gospodarze sami wykreowali sobie trzy dogodne sytuacje w pierwszej połowie, to bytowianie otworzyli wynik meczu w 58. minucie, kiedy to celną główką popisał się Surdykowski. Głogowianie nie byli w stanie odpowiedzieć na to trafienie i po piątkowej porażce spadli na czwarte miejsce w tabeli. Bytovia jest 13., ale ma o dwa mecze rozegrane mniej.

Prawdziwy bramkowy festiwal mieli okazję obejrzeć kibice zgromadzeni na stadionie przy ul. Bukowej w Katowicach, gdzie miejscowy GKS przegrał z Sandecją 2:4. W pierwszej połowie dwukrotnie do siatki trafiali katowiczanie, aczkolwiek było 1:1. Już w drugiej minucie po akcji Słabego piłkę do własnej siatki skierował Leimonas, a w 38. minucie po dośrodkowaniu Czerwińskiego wyrównał Frańczak. Po zmianie stron ponownie po bramce Aleksandra prowadzenie objęła Sandecja, ale dziesięć minut później po centrze Frańczaka do siatki trafił Szołtys. Po kolejnych trzech minutach goście znów mieli bramkę przewagi, po tym jak z 12 metrów trafił Sobotka. Katowiczanie nie byli w stanie podnieść się po raz trzeci, a dodatkowo wygraną Sandecji przypieczętował Ctvrtnicek, który wykorzystał rzut karny po faulu na Kasprzaku.

Po dwóch kolejnych porażkach, GKS Bełchatów przełamał się na boisku beniaminka, Zagłębia Sosnowiec. Po bezbramkowej pierwszej połowie, sprawę gościom w 49. minucie ułatwił Sołowiej, który po drugiej żółtej kartce musiał opuścić boisko. Sześć minut później sprawy nabrały jeszcze gorszy obrót dla gospodarzy, kiedy to po faulu Matusiaka arbiter odgwizdał rzut karny. Skutecznym egzekutorem rzutu karnego okazał się Bartosiak, który tym strzałem zapewnił GKS-owi komplet punktów. Brunatni po tym zwycięstwie wskoczyli na szóstą lokatę, natomiast Zagłębie znajduje się na dziesiątej pozycji.

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań ósmej kolejki I ligi, Dolcan Ząbki pokonał w Pruszkowie Stomil Olsztyn 1:0. Decydująca o losach spotkania sytuacja rozegrała się w 82. minucie, kiedy to na uderzenie z woleja zza pola karnego zdecydował się Calderon. Futbolówka prześlizgnęła się jeszcze po palcach Skiby i odbijając się po drodze od słupka znalazła się w siatce. Dolcan dzięki sobotniej wygranej znalazł się na pozycji lidera, a Stomil z dwoma punktami straty do zespołu z Ząbek i jednym meczem w rękawie, zajmuje piątą lokatę.

Równolegle do meczu w Pruszkowie, toczyła się rywalizacja w Kluczborku, gdzie MKS zaliczył swoje drugie zwycięstwo w bieżących rozgrywkach, pokonując po interesującym spotkaniu Pogoń Siedlce. Pierwszy kwadrans przyniósł lokalnym kibicom sporo radości - najpierw w dziesiątej minucie strzałem z 15 metrów wynik otworzył Nowacki, a cztery minuty później po asyście Kowalczyka gola dołożył Kojder. W 69. minucie straty zmniejszył jeszcze Dmowski, ale zaledwie cztery minuty później wprowadzony dosłownie chwilę wcześniej Sobczak wygrał pojedynek sam na sam z Misztalem. Gości z Siedlec stać było tylko na zdobycie drugiego gola, kiedy to w 90. minucie pasywność defensorów MKS-u wykorzystał Chyła. Kluczborczanie opuścili strefę spadkową, natomiast Pogoń znalazła się na pozycji barażowej.

Trwa czarna seria Rozwoju Katowice, który w sobotę w Bydgoszczy przegrał piąty kolejny mecz na zapleczu Ekstraklasy. Rycerze Pomorza na prowadzenie wyszli w 20. minucie, kiedy to piłka po uderzeniu Łukowskiego odbiła się po drodze od jednego z piłkarzy i zatrzepotała w siatce obok zdezorientowanego Solińskiego. Katowiczanie zdołali doprowadzić do wyrównania 12 minut po zmianie stron, kiedy to celną główką popisał się Gałecki. Ostatni słowo należało jednak do bydgoskiego Zawiszy, a dokładnie do Drygasa, który potężnym wolejem zagwarantował niebiesko-czarnym komplet punktów. Zawisza awansował na trzecią lokatę, natomiast piłkarze z ul. Zgody wciąż pozostają czerwoną latarnią ligi.

Trzecie kolejne spotkanie bez kompletu punktów zanotowały Wigry Suwałki, które przegrały w sobotę z Chojniczanką Chojnice. O losach spotkania zadecydowała sytuacja z 44. minuty, kiedy to szybką kontrę indywidualnie zakończył Rogalski, który strzałem zza pola karnego pokonał bezradnego Zocha. Chojniczanka po sobotnim triumfie wskoczyła na 11. miejsce, natomiast piłkarze z Suwalszczyzny znajdują się dwie lokaty wyżej.

Po raz trzeci z rzędu zwycięstwo odniosła Wisła Płock, która w jednym z sobotnich spotkań na pierwszoligowym szczeblu pewnie pokonała Olimpię Grudziądz. Nafciarze objęli prowadzenie tuż przed przerwą, kiedy to po podaniu Recy do pustej bramki trafił Lebedyński. W 68. minucie kapitalną asystą popisał się Iliev, który rzucił futbolówkę za linię obrony, gdzie wprowadzony kilka minut wcześniej Bąk podwyższył prowadzenie gospodarzy. Wynik w trzeciej minucie doliczonego czasu gry ustalił Stępiński, który wykończył dośrodkowanie Ilieva. Płocczanie po słabym początku kampanii wyraźnie się rozkręcili i zajmują aktualnie pozycję wicelidera, natomiast coraz gorzej wygląda sytuacja Olimpii, która wyprzedza tylko Rozwój.

W jedynym niedzielnym meczu ósmej kolejki na zapleczu Ekstraklasy przełamała się Arka Gdynia, która po czterech meczach bez kompletu punktów ograła legnicką Miedź. Wynik w 31. minucie spotkania otworzył Siemaszko, który po dośrodkowaniu Bożoka z rzutu rożnego i nieudanej interwencji Stasiaka, z najbliższej odległości skierował futbolówkę do siatki. Trzy punkty dla żółto-niebieskich przypieczętował Abbott, który wykończył książkowo rozprowadzoną kontrę. Gdynianie awansowali na ósme miejsce, natomiast Miedź znalazła się w strefie spadkowej.

Chrobry Głogów - Bytovia Bytów 0:1 (0:0)
0:1 Surdykowski 58'

GKS Katowice - Sandecja Nowy Sącz 2:4 (1:1)
0:1 Leimonas (sam.) 2'
1:1 Frańczak 38'
1:2 Aleksander 62'
2:2 Szołtys 72'
2:3 Sobotka 75'