MŚ Kobiet: Zadecydował gol w dogrywce. Holenderki w finale

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019
Na zdjęciu: Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019

W środowy wieczór poznaliśmy drugiego finalistę Mistrzostw Świata Kobiet 2019 rozgrywanych we Francji – z Amerykankami o złoto powalczą mistrzynie Europy sprzed dwóch lat, Holenderki. Pomarańczowe w półfinale okazały się lepsze od reprezentantek Szwecji – decydującą bramkę w pierwszej części dogrywki zdobyła Jackie Groenen.

Pierwsze do głosu doszły piłkarki ze Skandynawii, ale po podaniu Jakobsson, strzał Blackstenius wybronił van Veenendaal. Siedem minut przed przerwą, Szwedki wypracowały sobie kolejną okazję na otworzenie wyniku – tym razem holenderska bramkarka zatrzymała jednak nogą próbę Hurtig.

Dziesięć minut po zmianie stron, mistrzynie Europy mogły mówić o sporym szczęściu – płaski strzał Fischer, van Veenendaal zdołał bowiem sparować na słupek. W 64. minucie, zatrzęsła się za to bramka po drugiej stronie boiska – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego do strzału głową doszła Miedema, ale Lindahl, po kapitalnej interwencji, skierowała piłkę na poprzeczkę.

Po 90 minutach na tablicy świetlnej wciąż widniał bezbramkowy remis, dlatego sędzia musiała zarządzić dogrywkę. Dziewięć minut po jej rozpoczęciu, Holenderki zdobyły, jak się później okazało, bramkę na wagę awansu do finału – na uderzenie zza pola karnego zdecydowała się Gronen, a puszczona po ziemi futbolówka zatrzepotała po chwili w siatce.

Tym samym Pomarańczowe powalczą o swoje pierwsze złoto w historii występów na mundialu – w niedzielę o godzinie 17:00, Holenderki zmierzą się w finale z broniącymi tytułu Amerykankami. Dzień wcześniej, batalię o brązowe medale rozstrzygną między sobą Szwedki i Angielki.

Holandia – Szwecja pd. 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
1:0 Groenen 99′