Złoty Puchar CONCACAF w rękach Meksykanów!

Concacaf Gold Cup 2019
Na zdjęciu: Concacaf Gold Cup 2019

Po raz ósmy w erze CONCACAF Gold Cup, najlepszą drużyną kontynentu okazała się reprezentacja Meksyku – piłkarze El Tri w wielkim finale pokonali na Soldier Field w Chicago ekipę gospodarzy, Stany Zjednoczone. O zwycięstwie zanotowała sytuacja z 73. minuty, kiedy to jedynego finałowego gola zdobył Jonathan dos Santos.

W mecz odważniej weszli Amerykanie, którzy już w piątej minucie gry byli bliscy objęcia prowadzenia – po podaniu Altidore’a, obrońcom urwał się Pulisić, ale nowy nabytek Chelsea został zatrzymany przez Ochoę. Dwie minuty później powinno już być 0:1 – sam na sam z meksykańskim bramkarzem stanął Altidore, ale piłka po płaskim strzale 29-latka minęła słupek po niewłaściwej stronie.

Kwadrans przed końcem pierwszej odsłony znów zrobiło się gorąco pod bramką Ochoy – nieporozumienie w szeregach meksykańskiej defensywy wykorzystał Arriola, który “wyrósł” zza pleców obrońców, po czym uderzył jednak niecelnie. W 42. minucie pierwszą interwencję zanotował za to Steffen, który sparował na rzut rożny strzał dos Santosa zza pola karnego.

Sześć minut po zmianie stron, zawodnicy The Stars and Stripes byli dosłownie o centymetry od otwarcia wyniku – po dośrodkowaniu Pulisicia z rzutu rożnego, strzał głową Morrisa wybił ustawiony na linii bramkowej Guardado.

W 73. minucie, piłka znalazła się za to w siatce po drugiej stronie boiska – Raul Jimenez sprytnie wystawił piętą futbolówkę w szesnastce Amerykanów dos Santosowi, a zawodnik Los Angeles Galaxy umieścił ją w siatce precyzyjnym uderzeniem, obijając po drodze poprzeczkę.

Podopieczni trenera Berhaltera w końcówce desperacko próbowali doprowadzić przynajmniej do dogrywki – w 87. minucie, po jednym z rzutów rożnych, piłkę po zagraniu Bradley’a odbił przed siebie Ochoa, który zdążył szybko się pozbierać i wybronić jeszcze dobitkę Roldana.

Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie i to Gerard Martino mógł unieść w górę ręce. Meksykanie sięgnęli tym samym po ósmy w historii Złoty Puchar CONCACAF – w erze Gold Cup, El Tri ma na swoim koncie o dwa puchary więcej niż USA.

Meksyk – Stany Zjednoczone 1:0 (0:0)

1:0 dos Santos 73′

Meksyk: Ochoa – Gallardo, Moreno, Salcedo, L. Rodriguez – Guardado (89′ Reyes), Alvarez, dos Santos – Pizarro (81′ C. G. Rodriguez), Jimenez, Antuna (86′ Alvarado)

USA: Steffen – Ream (83′ Lovitz), Long, Miazga, Cannon – Pulisic, Bradley, McKennie – Arriola, Altidore (64′ Zardes), Morris (61′ Roldan)